Friday, 25 October 2013
A speech on the criteria for making an ideal teacher.
Thursday, 24 October 2013
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TINGKATAN 1
VEE
3013 KAEDAH MENGAJAR KEMAHIRAN HIDUP
TUGASAN
1
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
DISEDIAKAN
OLEH
NAMA
|
NO. MATRIK
|
NO. KUMPULAN
|
ROZAILANI BIN IBERAHIM
|
D 20102046853
|
UPSI 03
|
NAMA
PENSYARAH : DR TEE ZEE KIONG
Tarikh : 20 Oktober 2013
Masa : 09.00 – 09.40 pagi
Kelas : 1
elit
Bilangan Pelajar : 7/7
Tajuk :
Perniagaan dan Keusahawanan
Sub - Tajuk :
Pengenalan Perniagaan
Pengalaman sedia ada:
1.
Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai keperluan asas dan kehendak.
2. Pelajar mempunyai kemahiran dalam
membuat urusan jual dan beli.
3. Pelajar mempunyai pengalaman
pengetahuan asas mengenai sistem barter, sistem
wang dan
sistem perdagangan.
4.
Pelajar mengetahui konsep perniagaan melalui pengalaman hidup.
Objektif Pengajaran
Pada akhir pengajaran
pelajar dapat ;
1.
Menerangkan
maksud keperluan dan kehendak.
2.
Menerangkan
pengertian perniagaan.
3.
Mengenal pasti
kepentingan perniagaan kepada individu, masyarakat dan Negara.
4.
Membandingkan perniagaan
masa dahulu dengan sekarang.
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, komputer
riba, buku rujukan, buku nota pelajar
dan TV.
Penerapan nilai :
Berkeyakinan, berdikari, bertanggungjawab,
menghargai, kerjasama,
dan
berdisiplin.
Kemahiran : Menjana idea,mengetahui bahan dan
teknik,mempelajari sesuatu
yang baru,menambahkan pengetahuan.
Nilai : Bersyukur, menghargai, kerjasama,
berdisiplin, yakin diri.
LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
STRATEGI/KAEDAH
ABM/KBKK/
NILAI
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Pelajar
|
|||
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Guru mencungkil pengetahuan semasa pelajar
|
· Guru bertanya soalan
untuk mencungkil pengetahuan pelajar.
|
·
Pelajar cuba memberi
malum balas dengan menjawab soalan yang dikemukan guru secara spontan.
·
Murid bekerjasama
dengan guru
|
Strategi
Pemusatan guru dan pelajar.
Kaedah
Soal jawab
KBKK
Membuat gambaran dan mengaitkan dengan keluarga
pelajar.
NILAI
Berdisiplin, Yakin Diri dan Kerjasama
|
LANGKAH 1
15 MINIT
|
·
Definasi keperluan dan kehendak.
·
Perbandingan keperluan dan kehendak
·
Pengertian perniagaan
|
·
Guru menerangkan dan menayangkan menggunakan TV
dan laptop :
- Definasi keperluan dan kehendak
- Perbandingan keperluan dan kehendak
- Pengertian perniagaan
· Guru menyoal pelajar.
· Guru meminta pelajar
menyalin nota
|
·
Pelajar mendengar dengan teliti dan melihat
paparan pada TV.
·
Pelajar menjawab soalan yang dikemukan
·
Pelajar menyalin nota ringkas
|
Strategi
Pemusatan guru dan pelajar
Kaedah
Penerangan dan Soal
jawab
ABM
TV dan Laptop
KBKK
Membuat pengertian dan membanding
NILAI
Kerjasama
|
LANGKAH 2
15 MINIT
|
· Kepentingan perniagaan
kepada individu, masyarakat dan negara.
· Sistem perniagaan
dahulu dan sekarang
a. Sistem Barter
b. Sistem Wang
c. Sistem perdaganagn
· Bentuk dan jenis
perniagaan.
a. Peniagaan Barang
b. Perniagaan Perkhidmatan
· Jenis perniagaan
a. Dalam negeri
b. Luar negeri
c.
|
·
Guru menerangkan dan menayangkan menggunakan TV
dan laptop :
- Kepentingan perniagaan kepada individu,
masyarakat dan negara.
- Sistem perniagaan dahulu dan sekarang
- Bentuk dan jenis perniagaan.
- Jenis perniagaan
·
Guru menyoal pelajar.
|
·
Pelajar mendengar dengan teliti dan melihat
paparan pada TV.
·
Pelajar menjawab soalan yang dikemukan
·
Pelajar menyalin nota ringkas
|
Strategi
Pemusatan guru dan pelajar
Kaedah
Sumbangsaran, Penerangan dan Soal jawab
ABM
TV dan Laptop
KBKK
Membuat pengertian, menyatakan dan menjana idea,
NILAI
Berdisiplin, Yakin Diri
|
LANGKAH 3
5 minit.
|
Merumuskan tajuk pembelajaran.
|
· Guru menyoal beberapa
pelajar tentang pelajaran hari ini.
· Guru menerangkan topik
pembelajaran secara ringkas berdasarkan paparan di TV dan laptop
|
·
Pelajar menjawab soalan
·
Pelajar mendapat keseluruhan pelajaran.
|
Strategi
Pemusatan guru dan pelajar
Kaedah
Sumbangsaran, Penerangan dan Soal jawab
ABM
TV dan Laptop
KBKK
Merumus topik pembelajaran.
NILAI
Berdisiplin, Yakin Diri
|
Refleksi : Pelajar telah memberi
tumpuan dan kerjasama dengan baik emasa proses P&P dijalankan, Pelajar juga
memperolehi 95% pengetahuan berkaitan topik
Perniagaan dan Keusahawanan.
Subscribe to:
Posts (Atom)